środa, 22 stycznia, 2025
Księgowość

Weryfikacja kontrahenta

Ważnym elementem rozpoczęcia współpracy gospodarczej jest weryfikacja kontrahenta współpracującego z naszą firmą. Na czym ma polegać prawidłowo przeprowadzona weryfikacja kontrahenta? Poniższa lista stron pomoże Ci w tym zakresie.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to rejestr prowadzony przez ministra gospodarki w systemie teleinformatycznym służący do rejestracji informacji o przedsiębiorcach będących osobami fizycznymi. Zasady działania rejestru oraz zakres zbieranych i udostępnianych informacji reguluje „Ustawa z dnia 6 marca 2018 roku o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2022 roku poz. 541 z p. z.)

Na stronie Ceidg.gov.pl możesz dokonać rejestracji przedsiębiorcy, zmienić swoje dane lub skorzystać z wyszukiwarki przedsiębiorców.

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) oraz Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) to rejestry prowadzone przez sądy rejonowe (gospodarcze) w systemie teleinformatycznym służące do rejestracji informacji o przedsiębiorcach, stowarzyszeniach, organizacjach społecznych i zawodowych, fundacjach, sp zoz-ach oraz dłużnikach niewypłacalnych. Zasady działania rejestrów oraz zakres zbieranych i udostępnianych informacji reguluje „Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym” (Dz. U. z 2024 poz. 979 z p. z.) oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia. Na stronie prs.ms.gov.pl uzyskasz dostęp do Krajowego Rejestru Sądowego oraz Krajowego Rejestru Zadłużonych. Dane zarejestrowanego kontrahenta sprawdzisz w wyszukiwarce.

Biała lista podatników VAT to wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT. Mogą oni mieć status podatników zarejestrowanych, niezarejestrowanych lub wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Biała lista podatników VAT jest prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Wyszukiwarka podatników znajduje się na stronie https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka.

Biała lista podatników pozwala sprawdzić podstawowe informacje o podatniku (nazwę firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy, NIP, REGON, KRS, statut rejestracji (czy podatnik jest czynny, czy np. wykreślony z rejestru VAT, czy też zwolniony z VAT), w przypadku podatników zgłoszonych lub przywróconych do VAT, także jakie posiadają bankowe rachunki rozliczeniowe oraz wiele innych informacji.

Więcej informacji na powyższy temat znajdziesz tutaj.

VIES (system wymiany informacji o VAT) to wyszukiwarka Komisji Europejskiej pozwalająca na pozyskiwanie danych o kontrahentach, których nr VAT został aktywowany na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych. Informacje są pozyskiwane z krajowych baz danych VAT państw członkowskich. Prawidłowa odpowiedź wyszukiwarki wyświetli informację o VAT UE kontrahenta. Jeżeli system generuje nieważny status, oznacza to, że numer VAT nie istnieje lub nie został aktywowany na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych lub kontrahent nie zakończył jeszcze rejestracji. Jeżeli Twój klient twierdzi, że zarejestrował się do celów podatku VAT, ale nie potwierdza tego weryfikacja online za pomocą VIES, możesz zażądać weryfikacji w urzędzie skarbowym jego kraju. Z wyszukiwarki VIES możesz skorzystać tutaj.

Weryfikacja kontrahenta to także sprawdzenie informacji o jego działalności poprzez analizę danych pozyskanych z prowadzonej przez niego firmowej strony internetowej, serwisu społecznościowego, czy też po prostu polecenia od innego kontrahenta, który z przedsiębiorcą już wcześniej współpracował. Nie ma przecież lepszych referencji niż zadowolony klient. W serwisach aukcyjnych lub sklepach internetowych kupujący bazują często również na wystawionych przez kupujących opiniach o przedsiębiorcy lub zakupionym produkcie. Życzę powodzenia w weryfikacji waszych kontrahentów i do dzieła.